Treningi: Komunikacji oraz Kompetencji Rodzicielskich i Wychowawczych

wymiana spostrzeżeń dotyczących warsztatów, cykli zajęć, wywiadów i powstającej Publikacji
Awatar użytkownika
Anna Guzek

Treningi: Komunikacji oraz Kompetencji Rodzicielskich i Wychowawczych

Postautor: Anna Guzek » wt paź 18, 2016 5:33 pm

W programie obu cykli psychoedukacyjnych m.in:
• rozpoznawanie i nazywanie uczuć
• radzenie sobie z trudnymi uczuciami,
• potrzeby dziecka i potrzeby dorosłego,
• wzmacnianie poczucia własnej wartości,
• wytyczanie i respektowanie granic,
• budowanie zaufania w relacjach
• zachęcanie do współpracy,
• sposoby rozwiązywania konfliktów,
• nauka porozumienia bez przemocy,
• wychowanie do samodzielności.
Uniwersalna tematyka w miarę potrzeb będzie rozszerzona o zagadnienia dotyczące więzi, problematykę traumy, rodzicielstwa społecznego, wychowywania się poza rodziną biologiczną, doświadczenia straty i separacji oraz tożsamości adopcyjnej.

MaczugaPaciorek

Re: Treningi: Komunikacji oraz Kompetencji Rodzicielskich i Wychowawczych

Postautor: MaczugaPaciorek » czw lis 17, 2016 10:49 pm

Witam serdecznie,

dziś koniecznie muszę opowiedzieć Wam o moim doświadczeniu związanym z uczestnictwem w Treningu Kompetencji Rodzicielskich prowadzonego przez p.Marię Spychalską, fantastyczną kobietę i oczywiście PROFESJONALISTĘ w 100%.Cudowna osobowość, obdarzona niezwykłą intuicją, sposobem komunikacji i prowadzeniem zajęć opartym oczywiście na niezwykle bogatym doświadczeniu...DZIĘKUJĘ P. ANIU za to, że tu jestem i mogę wraz z moimi współpracownikami uczestniczyć w Treningu!
Jednak tu i teraz pragnę opowiedzieć o moich przeżyciach....dziś uderzyła mnie niesamowicie pewna metafora....zajęcia traktujące o POCZUCIU WŁASNEJ WARTOŚCI i BUDOWANIU JEJ U DZIECKA....otóż "Poczucie wartości jest jak naczynie, gdyż w momencie gdy je napełniamy ( poprzez MIŁOŚĆ, SZACUNEK, STAWIANIE GRANIC, WIERZĄ W JEGO DOBROĆ, AKCEPTUJĄ UCZUCIA DZIECKA, MĄDRE CHWALENIE tj. w sposób opisowy, a nie oceniający itd.), ono przelewa je na odwagę, umiejętność dokonywania wyborów i "wlewa" budowanie poczucia wartości innym, a gdy naczynie jest puste ( z różnych powodów) dziecko nie jest w stanie "przelać" jej dalej. Cudowne porównanie, o ile właściwie się wgłębiłam, cudowna wrażliwość p. Marii z dnia na dzień utwierdzają mnie w przekonaniu, że jednak "idę"w dobrym kierunku :) oczywiscie sporo jeszcze przede mną...bo jestem młodą Mamą ( 6-letnia Julia i 1,5 roczny Jan) i kilkuletni staż pracy...hehehe ale daje mi to poczucie, że jednak gdzieś moje myślenie zmierza ku dobremu:)
aaaa i jezszcze jedno na koniec puenta..odn.ZACHĘCANIA DZIECKA DO WSPÓŁPRACY...CUDOWNA P. MARIA przytoczyła metaforę..."WŁAŚCIWIE WYCHOWYWAĆ TO ZACHOWYWAĆ SIĘ TAK, JAK ZACHOWUJE SIĘ MORZE WOBEC KONTYNENTÓW...USUWA SIĘ POZWALAJĄC IM WYPŁYNĄĆ..." :)
PIĘKNE, SUBTELNE, CUDOWNE, A WY DROGIE FORUMOWICZKI CO O TYM SĄDZICIE? :)

POZDRAWIAM WAS WSZYSTKIE BARDZO SERDECZNIE I DO USŁYSZENIA;)
MONIKA MACZUGA-PACIOREK

Wróć do „O projekcie Więzi odNowa”