Książki

informacje, którymi chcesz się podzielić: ciekawe książki, artykuły, linki tematyczne, etc.
Awatar użytkownika
Ewa

Książki

Postautor: Ewa » pn paź 03, 2016 4:37 pm

Polecam książkę pt:" Odnalezieni.Prawdziwe historie adoptowanych" Anny Kamińskiej.
Te historie potrafią zaskakiwać!

Awatar użytkownika
Matylda

Re: Książki

Postautor: Matylda » śr paź 05, 2016 12:06 pm

Ja także spróbuję coś polecić, książkę pt. "Tajemnica Filomeny" o kobiecie poszukującej swojego syna, oddanego do adopcji, gdy była nastolatką.
Jest też film pod tym samym tytułem.
Matylda Borczyńska

Awatar użytkownika
Zuzanna B

Postautor: Zuzanna B » wt paź 18, 2016 1:44 pm

Polecam 'Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły' autorstwa Faber Adele i Mazlish Elaine.

Praktyczne ćwiczenia i podpowiedzi ułatwiające komunikację z dziećmi i nie tylko ;)

Awatar użytkownika
Anna Guzek

Postautor: Anna Guzek » wt paź 18, 2016 5:16 pm

Deborah D. Grey
"ADOPCJA I PRZYWIĄZANIE praktyczny poradnik dla rodziców"
Napisany przez terapeutkę więzi poradnik dla rodziców adopcyjnych (ale także dla wychowawców).
Dostarcza praktycznych narzędzi w pracy w sytuacji zaburzeń przywiązania.
Terapeutka sięga do anegdoty, metafory, dramy i wielu innych technik arteterapeutycznych.

Awatar użytkownika
Małgorzata

Postautor: Małgorzata » czw lis 03, 2016 1:48 am

Polecam wszystkim RODZICOM: "Bajki rozebrane" - autorstwa psychoterapeutki Katarzyny Miller oraz dziennikarki Tatiany Cichockiej. Tytuł przewrotny, ale właśnie w tej książce autorki rozbierają najbardziej znane baśnie na czynniki pierwsze :)

Analizują jakie tak naprawdę niosą treści, znaczenia, np. ukazana śmierć matki czy obojga rodziców bohatera – otwiera drogę jego wewnętrznego rozwoju; "symbolizuje ten moment, gdy w dziecku umiera poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności świata"...
Rozmowy autorek i stawiane przez nie pytania - pomagają czytelnikom zastanowić się czemu to właśnie tę konkretną bajkę najbardziej lubili w dzieciństwie, kim naprawdę jest zła macocha i czemu jest potrzebna... co naprawdę oznacza zdobyć królestwo?

Po tej lekturze z pewnością wrócicie do kilku baśni ze swojego dzieciństwa... Czy będą tak samo wybrzmiewać po lekturze tej książki? Hmmm...
A może łatwiej przyjdzie Wam czytać je dzieciom? Lub odkryjecie czemu ten konkretny utwór tak lubią Wasze pociechy?

Awatar użytkownika
Kamila

Postautor: Kamila » pt gru 02, 2016 12:56 am

Czytałam Baśnie, niektóre. Nie łatwo teraz znaleźć baśnie w oryginalne, wersje dla dzieci są mocno 'ocenzurowane'. Właściwie te baśnie czasem dość wstrząsające są dla dorosłej osoby a mam wrażenie, że dzieci są bardziej otwarte i jakoś je przyswajają..
Książkę dobrze się czyta, jest o ile pamiętam w formie dialogu, co dynamizuje, więc nie jest to trudna psychologiczna analiza tylko żywa rozmowa;] Nawet sobie myślę że pod choinkę dobry prezent;]

Awatar użytkownika
Kamila

Postautor: Kamila » pt gru 02, 2016 8:54 pm

Myślałam, czy mam co polecić w temacie więzi i mam:

- Dziewczynka w Czerwonym Płaszczyku - Roma Ligocka - to wspomnienia z dzieciństwa w czasie wojny małej Żydówki, jakiejśc kuzynki Romana Polańskiego, malarki, bardzo wzruszające, pokazuje wpływ traumy w dzieciństwie na życie psychiczne..

- Córki, Które zostały bez matki - Hope Edelman - to z kolei zbiór rozważań i rozmów z kobietami, któe straciły matkę na skutek jej śmierci. Śmierci przedwczesnej, co autorka definiuje jako śmierć matki zanim samemu zostało się matką
Ma ona też swoją odmienną teorię żałoby - wg Hope żałoba córki po matce jest cykliczna, wraca na każdym kolejnym etapie życia córki, przez wiele lat (np ślub, własne dzieci, wiek gdy matka umarła etc)

Magdalena

Postautor: Magdalena » pt sty 06, 2017 6:22 pm

Dwie książki przede wszystkim dla rodziców adopcyjnych i rodzin zastępczych o wychowaniu dzieci z zaburzeniami więzi:
Zranione dzieci, uzdrawiające domy - Jayne E. Schooler, Betsy Beefer Smalley, Timothy J. Callahan
Wychowanie zranionego dziecka - Gregory Keck, Regina Kupecky
dostępne w wydawnictwie:
M.Raciniewski Services

Magdalena KW

Postautor: Magdalena KW » wt sty 31, 2017 9:36 pm

Witajcie,
W temacie więzi, wolności, kluczowych decyzji, życiowych zmian, ucieczek udanych i nie, poszukiwań warto przeczytać "Uciekinierkę" Alice Munro.
Nowością jest film Pedro Almodovara "Julieta", którego inspiracją były historie zawarte w książce.
Gorąco polecam :)

Wróć do „Polecamy”